top of page

Müzik ve Organizasyon Şemasındaki Yerim

'Müzik değişince dans da değişir'... Benim çok sevdiğim eski bir Afrika atasözü. Bilenler bilir, yakın bir zaman önce Coca Cola'daki işimden, kariyerimi başka bir yöne çevirmek üzere ayrıldım, çünkü artık başka bir müzikte dans etmek istiyorum.


Benim yetiştiğim dönemde ve yerde 'tutkunun peşinden koşmak', 'inovatif olmak', 'girişimcilik' gibi değerler ön planda değildi. Ben çalışkan ve sorumluluk sahibi olmak, iyi ve dürüst olmak gibi değerlerle büyüdüm; ve hayatımın kontrolünü bir an önce ele alabilecek şekilde hayatın beni yürüttüğü yollarda gittim. Sevdiğim işi yapmadım, ama yaptığım işleri zorluklarına rağmen (belki de zorlukları sayesinde) sevdim. Kendi 'olayım' ise, her aday olduğum işi alışılandan farklı yapmak ve benden beklenenin üzerine kendimden birşeyler daha katmak oldu. Yani kısacası hep sınırları zorlayıp esneterek ve dışına çıkarak fark yaratmaya çalıştım.

Bu süre içinde 20 ye yakın farklı ölçekli firmada, değişik rollerde bulundum. Kurumların beynini oluşturan sistemler ve süreçler tasarladım, kurdum ve yönettim. Böylece ağırlığı iş analizi ve danışmanlık şeklinde ilerlemiş olan 19 yıllık bir kariyer inşa ettim.


Son yıllarda ise, bazılarımızın zaman zaman deneyimlediği gibi kurumsal iş hayatının beni belirli noktalarda köşeye sıkıştırdığını ve organizasyon şemasındaki yerimin bana uymadığını hissettim. Oysa ancak kendimizi havamızda hissettiğimizde en özgür ve güzel dansımızı ortaya koyabiliriz.

olasılıklar
duyulan melodiler tatlıdır, duyulmayanlar ise daha tatlı - John Keats

Bütün bunlar beni yaklaşık 2 yıl önce ise insan duyguları, ekip atmosferi ve sosyal ilişkiler üzerine çalışmaya yönlendirdi. Dünyanın en iyi koçluk programlarından biri ile tanışmam ve tamamlamam bu sayede oldu. Kendimle başlayan değişimim, organik bir şekilde gelişti ve benim dışıma yayılmaya başladı; yavaş yavaş insanlara kendi danslarında eşlik eder oldum. Hatta ilk global kurumsal deneyimimi de çalıştığım şirkette 'ekip ve çalışan bağlılığı' üzerine bir çalışma tasarlayarak uygulama fırsatı buldum.

Uzun lafın kısası mevcut birikim, üzerine inşa edilmiş onca eğitim, yüzlerce saatlik koçluk deneyimi birleşti ve yeni bir dansa dönüşmeye başladı. Yani benim gönlümün müziği değişti, şimdi ise ritmi iyice hızlandı. İstiyorum ki her insan yaptıklarını sevecek ortamda olsun, veya sevdiklerini yapacak ortamını kurmaya katkıda bulunsun. Kişiler, aileler, ekipler, potansiyellerini açığa çıkarsın ve en güzel danslarını düşmekten korkmadan, özgürce yapabilsin. Hem sınırlarını bilsin, hem onları zorlasın ve kendi müziğini yorumlasın.

Bu amaçla artık tüm birikim ve enerjimi kişilere ve kurumlara yönelik bireysel koçluk ve takım koçluğu vermeye yönlendiriyorum. Bunlar eğitim ve danışmanlık faaliyetleri ile de zenginleşecek. Mevcut hizmetlerimi anlatan sade bir web sitesi yapmaya çalıştım. Bunun zamanla benimle ve çalışma arkadaşlarımla birlikte geliştiğini göreceksiniz. Gelişmeleri buradan da duyuracağım, önerileriniz ve her tür desteğiniz bana güç verecek.

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page