Kurumsal Koçluk ve Danışmanlık Hizmetlerim

 

"En iyilerin en iyisi olan CEO'ların bile kör noktaları vardır.Dışarıdan gelecek bir perspektif ile performanslarını kayda değer şekilde artırabilirler."

Stephen Miles - Miles Group CEO

Aşağıda örneklediğim sorunlardan en az birini veya benzerlerini yaşıyorsanız, danışanım olabilirsiniz.

Birebir lider koçluğundaki odak, liderlik özelliklerine yoğunlaşan kişisel gelişimdir. Koçluk tek seferlik bir çalışma, hızlı kazanım veya eğitimden çok; sürekli bir değişim yönetimi ve performans geliştirme aracıdır. Yine de kişinin bireysel hedefleri doğrultusunda dönemsel hedefleri olabilir.

 

 

"Bir bütün, kendisini oluşturan parçaların toplamından daha büyük ve farklıdır."

Gestalt Prensibi

Bazı konulara ekip veya organizasyon düzeyinde çalışmak, bireysel çalışmadan daha etkilidir. Ne de olsa ekiplerin, barındırdığı bireyleri aşan hedef, ihtiyaç, zorluk, çatışma ve dirençleri vardır. Buna kişilerin karakterlerinin birbirine etkisi ve bireyler arası sosyal etkileşim de devreye girdiğinde çok daha karmaşık bir yapı ortaya çıkar.

Takım koçluğu çalışmasında insanların bireysel kimlikleri ile grup kimliğinin en etkili şekilde bir araya gelmesi için destek veririm. Kimliklerin ve amaçların örtüştüğü alanı genişletmek, hem kişileri hem de takımları güçlendirir ve  işbirliği içinde çalışarak sonuç üretmeye yönelik becerilerini artırır. Aşağıdaki durumlar, takım koçları ile en çok çalışılabilecek alanlara örneklerdir:

Takım koçluğunun ekip üyelerine yönelik bireysel koçluk seansları ile desteklenmesi tavsiye edilir. Böylece hem birey hem ekip düzeyinde müdahale sağlanacak ve etkinlik artacaktır.

 
  • Instagram
  • Black LinkedIn Icon

© 2018 by Hande Arıkan